Ciekawostki

Terapia EEG-Biofeedback dla dzieci w wieku 3-6 lat jest dostępna także bezpłatnie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Historia: Biofeedback to metoda stworzona przez naukowców na potrzeby ośrodka lotów kosmicznych NASA. Początkowo wykorzystywano ją do szkolenia astronautów, którzy w dużym stresie musieli wykonywać trudne i złożone czynności. Od prawie 60 lata jest także wykorzystywana przez jednostki wojskowe i ośrodki szkolenia pilotów oraz sportowców, polityków, ludzi biznesu.

Sport: Sukcesy skoczka narciarskiego Adama Małysza są w dużej części zasługą stosowanej przez jego psychologa terapii biofeedback. „Metoda biofeedback to, co prawda tylko jeden z elementów wchodzących w skład treningu Adama Małysza, ale jestem przekonany, że ma niezwykle istotny wpływ na jego sukcesy. Pozwala mu się wyciszyć i skupić przed skokami, a to bywa w sporcie decydujące”- uważa psycholog Małysza, dr Jan Blecharz z krakowskiej AWF. (źródło: Puls Medycyny)

Życie codzienne: W różnych stanach świadomości zmieniają się fale mózgu:

  • Gamma – sytuacje wyjątkowe, jak stres, wystąpienie publiczne, lęk
  • Alfa- pozytywne myślenie, kreatywność, twórczość, stan relaksu, tuż przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu;
  • Theta – sen z marzeniami sennymi, trans hipnotyczny; możemy znajdować się w stanie świadomości lub bez. Umiejętność kontrolowania fal theta umożliwia kontrolę bólu fizycznego;
  • Delta – głęboki sen; regeneracja sił fizycznych. Fale te mogą być patologiczne, np. w przypadkach uszkodzeń mózgu;
  • Beta – intensywny i świadomy wysiłek fizyczny, odpowiada za twórcze i abstrakcyjne myślenie.

Dla bystrzaków: Zdognie z baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dangeo solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, ze nie czamyty wyszistkch lteir w, sołwie, ale całe słowa od razu. No i co?? przeczytaliście czy sprawiło to Wam trudność?