Terapia Integracji Sensorycznej

Terapia integracji sensorycznej musi być poprzedzona diagnozą przeprowadzoną przez certyfikowanego terapeutę. Diagnoza stanowi podstawę do efektywnego zaplanowania terapii i dobrania odpowiednich ćwiczeń.

Zajęcia w ramach terapii prowadzone są indywidualnie, w zależności od potrzeb dziecko uczęszcza na nie 1 lub 2 razy w tygodniu. Czas zajęć w naszej placówce to 50 minut, a są one prowadzone w przestrzennej sali wyposażonej we wszelkie niezbędne przyrządy do ćwiczeń- fotografie sali i sprzętu możesz zobaczyć w Galerii.

Podczas zajęć dziecko z pomocą terapeuty bądź pod jego czujnym okiem wykonuje ćwiczenia, które angażują ciało i układy zmysłów, jak np. zmysł równowagi przy jednoczesnym zaangażowaniu zmysłów wzroku, dotyku i słuchu. Ćwiczenia te mają charakter naukowej zabawy, podczas której dostarczane są różnorodne bodźce zmysłowe, czego wynikiem jest poprawa pracy układu nerwowego. Dziecko, dzięki tym ćwiczeniom zaczyna w odpowiedni sposób integrować bodźce, co wywołuje prawidłowe reakcje adaptacyjne do zmieniających się warunków środowiska zewnętrznego czy własnego ciała.

Czas całej terapii uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji dziecka. Zazwyczaj terapia trwa od 1 roku do 2 lat, w uzasadnionych przypadkach nawet kilka lat. Standardem w naszej placówce jest przeprowadzanie powtórnej diagnostyki po roku regularnego uczęszczania na terapię integracji sensorycznej. Rediagnoza pozwala szczegółowo porównać wyniki z testów, a te, uzupełnione o obserwacje terapeuty i rodziców dają lepszy obraz postępów i wskazują na możliwości zakończenia terapii, ewentualnie dają wskazówki do dalszej pracy z dzieckiem.